Search

معرفی کشور قبرس شمالی

کشور قبرس، جزیره ‌ای است که در قسمت شرق دریای مدیترانه قرار گرفته و در لیست بزرگترین جزایر دریای مدیترانه قرار دارد. کشور قبرس جز زیبا ترین جزایر دریای مدیترانه است و از جاذبه های گردشگری و طبیعی گسترده ای برخوردار می باشد. کشور قبرس شمالی دارای کوه ها، دشت ها و ساحل های زیادی است که مناظر طبیعی بسیار زیبایی را خلق کرده اند.


کشور های ترکیه، سوریه، مصر، یونان، لبنان و کشور فلسطین اشغالی از همسایگان کشور قبرس محسوب می شوند. کشور قبرس در میان سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا قرار گرفته و به همین علت، دارای یک موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب است. کشور قبرس از دیرباز به دلیل قرارگیری در موقعیت جغرافیایی مناسب، محل تردد و داد و ستد های بازرگانی بوده است. البته ارتباط کشور قبرس با سایر کشور های همسایه از طریق راه های آبی است و با کشور های همسایه اش مرز زمینی ندارد.


به دنبال کشمکش های بین کشور های یونان و ترکیه، جزیره قبرس در سال ۱۹۷۴، به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شد. بخش شمالی کشور قبرس، بخش ترک زبان است که دین اغلب مردم آن اسلام است. بخش جنوبی قبرس، قسمت یونانی نشین است که اکثر ساکنان آن مسیحی هستند

 

قبرس جنوبی در سال ۲۰۰۸ به کشور های اتحادیه اروپا پیوست اما قبرس شمالی عضو این اتحادیه نیست. به تبع این مورد، واحد پول قبرس شمالی لیر و واحد پول قبرس جنوبی، یورو است. پایتخت سیاسی کشور قبرس شمالی، شهر نیکوزیا است. جا دارد در رابطه با شهر نیکوزیا، این نکته را ذکر کنیم که تنها شهری است که پایتخت دو کشور می باشد. قسمت شمالی این شهر پایتخت قبرس شمالی و قسمت جنوبی آن، پایتخت قبرس جنوبی است. شهر نیکوزیا به علت قرارگیری در موقعیت مناسب جغرافیایی در جزیره قبرس، به عنوان پایتخت هر دو کشور شناخته شده است.

 

پول در قبرس شمالی

واحد پولی رسمی در کشور قبرس شمالی، لیر ترکیه است اما به این موضوع توجه کنید که اگر قصد خرید و فروش خانه و ملک و یا خودرو را دارید، باید این کار را با پوند انگلیس انجام دهید که همین موضوع باعث بالا رفتن امنیت سرمایه‌گذاری می ‌شود چراکه دیگر نیاز نیست نگران کاهش ارزش پول ملی قبرس باشید. از آن طرف چون خرید های روزمره زندگی با واحد پولی لیر انجام می شود، قیمت اقلام روزمره به نسبت معقول تر و منطقی تر خواهد بود.

 

دین رسمی قبرس شمالی

همانطور که گفته شد درصد زیادی از مردم قبرس شمالی، مسلمان هستند اما هیچ محدودیتی برای پیروان سایر ادیان وجود ندارند و آن ها می توانند به راحتی و بدون هیچ مشکل و تبعیضی در کشور قبرس شمالی زندگی کنند. از نظر سیاسی هم عملا بسیاری از حزب های سیاسی کشور قبرس شمالی، به جدا شدن دین و سیاست اعتقاد دارند.

آب وهوا در کشور قبرس شمالی

همانطور که در ابتدا گفته شد کشور قبرس در دریای مدیترانه قرار دارد و در نتیجه دارای آب و هوای مدیترانه ای و معتدل می باشد. آب و هوای بسیار مناسب، شرایط را برای کشاورزی فراهم کرده و کشور قبرس شمالی از این طریق هر سال محصولات کشاورزی مختلفی را تولید و حتی به کشور های دیگر صادر می کند. دمای کشور قبرس شمالی معمولاً در رنج ۲۰-۳۰ درجه است و حتی در فصول سرد هم بسیار کم پیش می آید که از ۵-۶ درجه کمتر شود. بهترین دما در فصل های پاییز و بهار وجود دارند و این فصول، بهترین فصل ها برای سفر به قبرس هستند.


کشور قبرس، جزیره ‌ای است که در قسمت شرق دریای مدیترانه قرار گرفته و در لیست بزرگترین جزایر دریای مدیترانه قرار دارد. کشور قبرس جز زیبا ترین جزایر دریای مدیترانه است و از جاذبه های گردشگری و طبیعی گسترده ای برخوردار می باشد. کشور قبرس شمالی دارای کوه ها، دشت ها و ساحل های زیادی است که مناظر طبیعی بسیار زیبایی را خلق کرده اند.

نظام سیاسی و حکومتی کشور قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی دارای یک حکومت جمهوری دموکراتیک است که درآن رئیس جمهور و نخست وزیر وجود دارند. وظیفه رئیس جمهور ریاست امور مملکتی و وظیفه نخست وزیر، ریاست دولت و احزاب است. چندین حزب مختلف در ساختار سیاسی کشور قبرس شمالی وجود دارند که تحت نظر دولت هستند و در واقع وظایف اجرایی برعهده دولت است. علاوه بر آن، مجلس قانون گذاری (قوه مقننه) هم وجود دارد که ادراه آن هم جز اختیارات دولت است. قوه قضاییه در کشور قبرس شمالی، به صورت مستقل فعالیت می ‌کند و تحت نظارت قوه های دیگر نیست. در حال حاضر آقای ارسین تاتار، رئیس جمهور منتخب کشور قبرس شمالی است. انتخابات ریاست جمهوری هر ۵ سال یکبار و با رای مستقیم مردم انجام می شود. مجلس قانون گذاری این کشور، شامل ۵۰ عضو است که از طریق انتخابات در ۵ ناحیه انتخاباتی مشخص می شود. همانگونه که از اسمش پیداست وظیفه قانون‌گذاری در کشور قبرس شمالی برعهده این ۵۰ عضو است.

کشور قبرس با این که توسط بسیاری از کشور های اروپایی به رسمیت شناخته نمی شود اما با اکثر آن ها روابط تجاری دارد و با برخی از کشور ها که آن را به رسمیت می ‌شناسند، ارتباطات سیاسی هم دارد. کشور هایی که کشور قبرس شمالی را به رسمیت می شناسند شامل کشور های زیر است: آذربایجان، گینه استوایی، کوساوو، قرقیزستان، لیبی، پاکستان، روسیه، ترکیه و ….

اقتصاد قبرس شمالی

صادرات در کشور قبرس شمالی رونق یافته و صادر کردن موادی مانند سیمان و پوشاک نقش مهمی را در اقتصاد قبرس شمالی ایفا می کنند. بخش خدمات، عمده اقتصاد را در کشور قبرس شمالی تشکیل می‌ دهد. در رتبه های بعدی، صنعت و کشاورزی هستند که این سه مورد با هم، سهم عمده ای از اقتصاد کشور قبرس شمالی را تشکیل می دهند. از آنجا که واحد پول این کشور مانند ترکیه، واحد لیر است بنابراین اقتصاد ترکیه می ‌تواند روی اقتصاد قبرس شمالی تاثیر گذار باشد. نرخ پایین بیکاری در کشور قبرس شمالی باعث شده ایرانیان زیادی به کار در این کشور علاقه نشان دهند. همچنین یکی دیگر از منابع مهم درآمد کشور قبرس شمالی، آموزش است. سالانه دانشجویان بین المللی زیادی جذب دانشگاه های قبرس شمالی می شوند. کشور قبرس جزء کشور هایی است که قانون های مالیاتی در آن سخت گیرانه نیستند و تعرفه های بسیار خوبی برای افراد مالیات پرداز، وجود دارد. با توجه به زیبایی های طبیعی این کشور، صنعت توریسم هم در آن رونق خاصی پیدا کرده و حجم زیادی از درآمد کشور قبرس شمالی از طریق صنعت گردشگری کسب می شود.

فرهنگ قبرس شمالی

به طور کلی هویت مردم قبرس‌شمالی بر پایه مسلمان بودن و ترک بودن تعریف شده است و مانند اغلب مسلمانان دنیا، در قبرس‌شمالی اهمیت زیادی برای نهاد خانواده و پیوند های خانوادگی و به خصوص احترام به والدین وجود دارد. کمک به افراد تنگدست و نیازمند، در کشور قبرس شمالی بسیار مهم است و تقریبا نمی توان در این کشور فقرای زیادی را مشاهده کرد. همچنین روحیه شاد میان مردم وجود دارد و فستیوال ها و کارناوال های زیادی در روستا ها و شهر های مختلف این کشور برپا می شوند و در آن ها، مردم به شادی و پای کوبی می پردازند. برخی از خرده فرهنگ های کشور قبرس شمالی هستند که دانستن آن خالی از لطف نیست. مواردی مانند بلند نخندیدن هنگام صرف غذا، در گوش هم حرف نزدن در جمع و …

پیشرفت های اخیر کشور قبرس شمالی

قبرس شمالی در زمینه آموزش به پیشرفته بسیار خوبی رسیده و همه ساله دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا در رشته های مختلف، پذیرش می کند. همچنین پیشرفت های اقتصادی هم در این کشور دیده می شوند مثلا قوانین مالیاتی در این کشور اصلاح شده است. یا امکان اخذ اقامت با خرید ملک و زمین یا انواع دیگر سرمایه‌گذاری در این کشور، تسهیل شده است

پشتیبانی